Bonus od depozytu to jedna z najbardziej popularnych form promocji, którą stosują bukmacherzy. Bardzo często do tego rodzaju bonusu stosuje się określenie „powitalny”. Nie jest to jednak do końca prawda, bo bonus powitalny to nieco szersze zagadnienie, ale na które bardzo często - niemal zawsze - składa się też bonus od depozytu (oprócz bonusu od depozytu w bonusie powitalnym może znaleźć się też np. freebet).

Bonus od depozytu, to skrócona do celów marketingowych nazwa promocji. Bardziej logiczna byłaby inna np. „bonus zależny od złożonego przez gracza depozytu”. Nie trzeba studiować marketingu czy PR, żeby wiedzieć o tym, że taka nazwa po prostu nie miałaby racji bytu.

Jednak dłuższa nazwa wprost opisuje podstawową zasadę, od której uzależniona jest wartość bonusu. Bonus od depozytu to taki bonus, którego wysokość zależy od wpłaty środków przez gracza na konto bukmachera. Z reguły dotyczy to pierwszej wpłaty (stąd tak często nazywany jest powitalnym), ale niektórzy bukmacherzy promują także kolejne wpłaty (ale nie więcej niż trzy pierwsze).

bonus powitalny bukmachera

Bonus od depozytu. Na ile może liczyć gracz?


Najpopularniejszą formą promocji są bonusy od depozytu. Spotkał się z nią każdy doświadczony gracz, który obstawia zakłady bukmacherskie. Promocje od depozytu, tak jak wskazuje ich nazwa, są uzależnione od dokonanej przez gracza wpłaty. Najczęściej stosuje się je w ramach bonusów powitalnych. Podstawowa zasada jest jedna. Ile gracz wpłaci pierwszy raz na konto bukmachera, tyle dodatkowo otrzyma w ramach bonusu. Oczywiście każdy bukmacher stosuje widełki. Jeśli chodzi o minimalną pierwszą wpłatę, to z reguły nie musi ona być wysoka. Najczęściej już przelanie 20 zł sprawia, że gracze mogą odebrać bonus o tej samej równowartości. Maksymalny przelew? Tu jest bardzo różnie. Raczej nie spotyka się bukmacherów, którzy podwajaliby mniej niż 500 zł. Często kwoty są wyższe i sięgają nawet 1500 zł. Co do zasady, w ramach bonusu powitalnego bukmacherzy przekazują równowartość pierwszej wpłaty. Są jednak i takie promocje bukmacherskie, dzięki którym można też zyskać bonus za kolejne wpłaty. W ramach bonusu od depozytu bukmacherzy przekazują graczom zwykle równowartość wpłaty, ale zdarza się też, że na bonusowym saldzie ląduje 150 % depozytu, a czasem nawet jeszcze więcej.

Obrót bonusem bukmacherskim


Jak to wygląda w praktyce? Każdy bukmacher ma nieco inną strategię przy bonusach od depozytu. Najczęściej bukmacher przelewa na saldo bonusowe równowartość pierwszej wpłaty na swoje konto. Zdecydowanie rzadziej zdarza się, że bukmacher przekazuje na konto bonusowe 150 % czy 200 % wpłaty gracza. Bardzo często bukmacher określa minimalną kwotę wpłaty, która upoważnia do odebrania bonusu. Wacha się ona między 20 zł a 50 zł.

Dużo ważniejsza jest kwestia tego do jakiej kwoty bukmacher stosuje bonus od depozytu. Tu również nie ma jednej żelaznej zasady. Polityka firm bukmacherskich w tej sprawie jest bardzo zróżnicowana. Świadczą o tym widełki do których przyznawany jest bonus od depozytu. To najczęściej między 500 zł a 1200 zł. Zdarzają się również zarówno mniejsze jak i większe bonusy. Czy to oznacza, że gdy gracz wpłaci kwotę przewyższającą przyznawany bonus to nie dostanie nic? Oczywiście że nie, bukmacher przekaże po prostu bonusowe środki do kwoty do której się zobowiązał.

Obrót bonusem bukmacherskim


Kwota, którą dostaliśmy w ramach promocji od bukmachera, to jednak nie są środki, którymi możemy od tak sobie dysponować. Gracz nie może zaraz po otrzymaniu bonusa po prostu wypłacić go sobie na swoje konto w banku. Niestety, tak to nie działa. Gracz musi wcześniej zawrzeć pewną liczbę zakładów bukmacherskich. Jednak i tutaj nie jest tak prosto, bo i zasady tego jak powinien wyglądać taki kupon są ściśle określone w regulaminie każdego bukmachera i nie ma co liczyć, na to, że można zagrać kupon o wysokim prawdopodobieństwie wygranej.

Ale po kolei. Żeby móc wypłacić pieniądze, które bukmacher przyznaje klientowi w ramach bonusu od depozytu należy dokonać obrotu i to wielokrotnego. Obrót bukmacherski, to zagranie zakładów bukmacherskich za kwotę przyznanego bonusu lub - co jest częstsze – w wysokości przyznanego bonusu i dokonanej wpłaty na konto bukmachera, która uprawniała gracza do przyznania bonusu. Przykład? Wpłacamy 500 zł i drugie tyle otrzymujemy od bukmachera w ramach bonusu od depozytu. W sumie dysponujemy, więc tysiącem złotych. Bukmacher wymaga czterokrotnego obrotu bonusem i depozytem, czyli musimy zawrzeć zakłady w sumie za cztery tysiące złotych (nie musi to być jeden zakład).

Każdy zakład, aby był liczony w ramach promocji, musi spełniać określone warunki. Najczęściej musi składać się z co najmniej trzech wydarzeń, a kurs łączny nie może być niższy niż 1,90-2,40. Kurs pojedynczego wydarzenia na kuponie też jest limitowany i z reguły nie może być niższy niż 1,30.

Na dokonanie pełnej liczby obrotu jest też określony czas. Z reguły jest to 30 dni, ale może być to dłuższy czas (maksymalnie 90 dni).

W praktyce bukmacherzy wymagają co najmniej czterech obrotów, ale spotykać można też promocje, które wymagają ośmiu obrotów. Czasami też, żeby dostać pieniądze bonusowe trzeba najpierw obrócić w podobny sposób tylko wpłatę. Dopiero gdy gracz tego dokona, może liczyć na pojawienie się pieniędzy bonusowych, które i tak musi jeszcze raz obracać.

Bukmacherzy do obrotu najczęściej zaliczają kupony zarówno wygrane przez graczy jak i te przegrane, ale są też takie promocje, które wliczają w obrót tylko kupony wygrane.

Bonusy bukmacherskie – bądź uważny


Jak widać spełnienie wszystkich warunków, których żąda bukmacher przed wypłaceniem bonusu jest trudne. Często niemożliwe do wykonania i gracze obchodzą się smakiem. Co gorsza tracą nie tylko możliwość wypłaty bonusa, ale też własne środki, które poświęcili na zakłady, które trudno wygrać. Zakłady akumulowane z co najmniej trzema wydarzeniami bardzo ograniczają prawdopodobieństwo wygranej. Dlatego przed dokonaniem wpłaty na poczet bonusu od depozytu trzeba się poważnie zastanowić czy rzeczywiście warto wpłacać pełną pulę, której równowartość przekaże nam bukmacher. Granie kuponów akumulowanych nie powinno nam wejść w krew, czego poniekąd uczy bukmacher od początku, tak ustawiając zasady przyznania bonusu.